Απολογισμός έργου Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων PDF Εκτύπωση E-mail
Παρασκευή, 19 Μάιος 2017 11:07

Με αφορμή την προσεχή λήξη της σχολικής χρονιάς, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων θα ήθελε να σας επικοινωνήσει έναν συγκεντρωτικό απολογισμό του έργου του κατά την απερχόμενη χρονιά.

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων δραστηριοποιήθηκε με περισσή όρεξη και διάθεση και ασχολήθηκε με αρκετά ζητήματα, χωρίς ωστόσο να επαναπαυτεί σε όσα έχουν ήδη τελεσφορήσει. Οι αρμοδιότητες του Συλλόγου αφορούν την εθελοντική προσφορά προς όφελος των μαθητών/παιδιών μας. Ταυτοχρόνως, ο ρόλος του είναι αμιγώς συμβουλευτικός/επικουρικός και όχι επεμβατικός σε ότι αφορά τις όποιες δράσεις εντός του σχολικού πλαισίου.

Η φετινή χρονιά για το Σύλλογο συνοψίζεται στις εξής δράσεις:

• Αγορά 4 υπολογιστών για το σχολείο μας
  • Αγορά δώρων καλωσορίσματος για όλους τους μαθητές της Α δημοτικού
  • Ενοικίαση της αίθουσας εκδηλώσεων της ΔΕΥΑΣ για τη γιορτή των Χριστουγέννων
  • Διανομή ατομικών κέικ (βασιλοπιτάκια) με δώρο για τον τυχερό της έκαστης τάξης
  • Διανομή σιταριού (κόλλυβα) στη γιορτή των Τριών Ιεραρχών
  • Αγορά και διανομή σάντουιτς και χυμού για όλα τα παιδιά την Τσικνοπέμπτη
  • Οργάνωση αποκριάτικου χορού, με αγορά των μεγάλων δώρων της κλήρωσης
  • Βάψιμο του σχολικού προαυλίου με αγορά υλικών
  • Ζωγραφική του τοίχου με αγορά υλικών
  • Αγορά δύο καθισμάτων στον αύλειο χώρο του σχολείου (παγκάκια)
  • Επίσκεψη στον Αντιδήμαρχο κο. Η.Γκότση , συνοδεία γραπτού αιτήματος , με θέματα που αφορούν τον εξωραϊσμό του χώρου των τουαλετών αλλά και του αύλειου χώρου με την προσθήκη επιπλέον καθισμάτων (παγκάκια) καθώς και την διαμόρφωση πεζοδρομίου επί της οδού Βενιζέλου προκειμένου να υπάρχει ασφαλής και ομαλή πρόσβαση στο σχολείο
  • Γραπτό αίτημα/έγγραφο στη Σχολική Επιτροπή για τη χορήγηση άδειας χρήσης της αίθουσας εκδηλώσεων της ΔΕΥΑΣ με ευνοϊκούς όρους
  • Επισκευή του σχολικού πιάνου
  • Οργάνωση ενημερωτικής επίσκεψης του διατροφολόγου κου. Νίκου Δήμου
  • Οργάνωση της επικείμενης τελετής λήξης της σχολικής χρονιάς
  • Συμβολή και οργάνωση της φωτογράφισης των μαθητών για τα αναμνηστικά δώρα ,χωρίς κάποιο οικονομικό όφελος από το σύλλογο.
  • Δημιουργία DVD (με τη συμβολή του διδακτικού προσωπικού) με εκδηλώσεις και δράσεις της φετινής χρονιάς
  • Τα παραπάνω αποτελούν δράσεις και εγχειρήματα του Συλλόγου , η ευόδωση των οποίων δεν έγκειται πάντα στην ευχέρεια του ιδίου του Συλλόγου. Συνεχίζουμε για ό,τι καλύτερο με εσάς αρωγούς.

Με εκτίμηση,

Το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 11ου δημοτικού σχολείου Σερρών

Ο πρόεδρος:                                                              H αντιπρόεδρος   :

Νουνόπουλος Ευθύμης (6973356888)                        Κούκλη Αγγελική

H Γραμματέας:                                                         H ταμίας:

Μάρου Ζωή (6941441802)                         Δερμεντζίδου Δέσποινα

Τα μέλη: