Ενημέρωση για το Ολοήμερο και την ημερήσια εκδρομή PDF Εκτύπωση E-mail
Τετάρτη, 24 Μάιος 2017 10:38

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

για το Ολοήμερο πρόγραμμα

Α) Όσοι γονείς επιθυμούν τη φοίτηση των παιδιών τους στο Ολοήμερο πρόγραμμα  του σχολείου μας για το επόμενο σχολικό έτος  2017-18 παρακαλούνται  να έρθουν στο σχολείο για να συμπληρώσουν την  σχετική έντυπη αίτηση-δήλωση και να  προσκομίσουν τα απαιτούμενα συνοδευτικά δικαιολογητικά (βεβαιώσεις εργασίας ,κάρτες ανεργίας ,ευπαθείς κοινωνικές ομάδες κλπ) μέχρι την 12-06-2017.Μετά την ημερομηνία αυτή  οι αιτήσεις είναι εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Διευθυντή Π.Ε. Σερρών.

Στο Ολοήμερο Πρόγραμμα δύνανται να εγγράφονται:

αα) οι μαθητές των οποίων εργάζονται και οι δύο γονείς, προσκομίζοντας σχετική βεβαίωση του φορέα εργασίας τους ή κάρτα ανεργίας, στην περίπτωση που είναι άνεργοι. Δικαίωμα εγγραφής στο ολοήμερο δίνεται και στην περίπτωση που προσκομίζεται βεβαίωση εργασίας από τον ένα γονέα και κάρτα ανεργίας από τον άλλο. Για τους αυτοαπασχολούμενους, ελεύθερους επαγγελματίες, αγρότες κτλ. αρκεί η προσκόμιση πρόσφατης βεβαίωσης του ασφαλιστικού τους φορέα ή το πιο πρόσφατο ειδοποιητήριο πληρωμής του τρέχοντος έτους ακόμα και αν δεν έχει εξοφληθεί.

ββ) οι μαθητές, των οποίων οι γονείς/κηδεμόνες ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες όπως, πολύτεκνοι/τρίτεκνοι/μονογονεϊκές οικογένειες, γονείς με χρόνιες παθήσεις/ενταγμένοι σε πρόγραμμα απεξάρτησης/φυλακισμένοι). πολίτες τρίτων χωρών που διαμένουν σε κέντρα ή σε δομές φιλοξενίας του ελληνικού κράτους ή της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ και τα παιδιά τους φοιτούν σε σχολικές μονάδες Π.Ε με εγγραφή στο πρωινό πρόγραμμα, και δεν είναι ενταγμένα στις λειτουργούσες Δ.Υ.Ε.Π.

Υπενθυμίζουμε το πρόγραμμα του ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ

1η ώρα 13:15-14:00         ΣΙΤΙΣΗ

14:00-14:15         ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

2η ώρα 14:15-15:00         ΜΕΛΕΤΗ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ

15:00-15:15         ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

3η ώρα 15:15-16:00     (ΤΠΕ, Αθλητισμός, Αγγλικά, Εικαστικά, Μουσική, Θεατρική Αγωγή, Πολιτιστικοί Όμιλοι Δραστηριοτήτων)

ΠΡΩΙΝΗ ΖΩΝΗ  Δύναται να συγκροτείται τμήμα Πρωινής Ζώνης (7:00-8:00).

Ενδιάμεση αποχώρηση των μαθητών μπορεί να γίνεται μετά το τέλος της 2ης ώρας του Ολοήμερου Προγράμματος (15:00), εφόσον έχει κατατεθεί σχετική υπεύθυνη δήλωση των γονέων/κηδεμόνων

Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.) Δ΄ταξης

Οι γονείς των μαθητών που θα φοιτήσουν στην Δ΄ τάξη το επόμενο σχολικό  έτος (2017-18) πρέπει να προσκομίσουν Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.) που θα διανεμηθεί στους μαθητές,  μέχρι το τέλος Σεπτεμβρίου 2017.Υπενθυμίζουμε ότι το ΑΔΥΜ είναι απαραίτητο για τη συμμετοχή των παιδιών σε αθλητικές δραστηριότητες στο πλαίσιο του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής και ισχύει για τρία(3) χρόνια ,μέχρι και την αποφοίτησή τους.

Ημερήσια εκδρομή

(Πέμπτη 25-05-2017)

Παρακαλούνται οι συμμετέχοντες στην εκδρομή να παρευρίσκονται στο προαύλιο του σχολείου το αργότερο  μέχρι τις 7:30 για να γίνει η αναχώρησή μας όσο γίνεται νωρίτερα.

Θα επισκεφτούμε την Αρχαία Πέλλα(άφιξη 10:00 και αναχώρηση11:00), την Έδεσσα (12:00-13:00)και τον Άγιο Νικόλαο Νάουσας (14:00-17.30)όπου θα παραμείνουμε για φαγητό και ψυχαγωγία.

Μετά από επικοινωνία που είχαμε με εστιατόριο της περιοχής, σας πληροφορούμε ότι θα διατίθεται ατομικό μενού με κρεατικά της ώρας   στην τιμή των 8 ? .

Επειδή οι αποστάσεις που θα διανύσουμε είναι μεγάλες και ο χρόνος περιορισμένος σας παρακαλούμε να είστε συνεπείς στις ώρες συγκέντρωσης μετά από κάθε στάση.

ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 24 Μάιος 2017 10:41