Έναρξη σχολ. έτους 2020-2021 - Αγιασμός PDF Εκτύπωση E-mail
Πέμπτη, 10 Σεπτέμβριος 2020 19:07

η σχολική χρονιά ξεκινά τη Δευτέρα 14-9-20 με τον καθιερωμένο αγιασμό, ο οποίος θα τελεστεί στις 10:30. Σύμφωνα με τις διατάξεις της εγκυκλίου του Υπουργείου Παιδείας με αριθμό πρωτοκόλλου Φ7/118240/Δ1/09-09-2020 “…κατά την πρώτη ημέρα του διδακτικού έτους και ειδικά για φέτος λόγω των αναγκαίων μέτρων πρόληψης διασποράς του ιού COVID-19, o καθιερωμένος αγιασμός θα πραγματοποιηθεί στον αύλειο χώρο του σχολείου με εκπροσώπους εκπαιδευτικών και μαθητών.» Οι εκπρόσωποι των μαθητών θα επιλεγούν με κλήρωση. Μετά την τελετή ο εφημέριος θα περάσει απ’ όλα τα τμήματα να ευλογήσει τους υπόλοιπους μαθητές και δασκάλους. Η όλη διαδικασία θα διαρκέσει 20-30 λεπτά και υπολογίζεται ότι οι μαθητές θ’ αποχωρήσουν στις 11:00 περίπου. Γι’ αυτό το λόγο, ειδικά, οι γονείς των μαθητών Α’ & Β’ τάξεων να μεριμνήσουν για την ασφαλή αποχώρησή τους.

Κατά τη διάρκεια της πρώτης αυτής συνάντησης των δασκάλων με τους μαθητές τους, θα δοθούν οδηγίες για θέματα που αφορούν στα μέτρα πρόληψης της διασποράς του ιού, στην ορθή χρήση της μάσκας, σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ, στην εφαρμογή του ωρολογίου προγράμματος και στη γενικότερη λειτουργία του σχολείου. Τέλος, οι μαθητές/τριες θα παραλάβουν τα βιβλία τους και θα αποχωρήσουν.

Σας υπενθυμίζουμε ότι η χρήση της μάσκας για όλους τους μαθητές είναι υποχρεωτική, σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ και των υπουργικών εγκυκλίων.

Σας ευχόμαστε καλή σχολική χρονιά με υγεία, κοινωνική και οικογενειακή γαλήνη!

Normal 0 false false false EL X-NONE X-NONE

Σας ευχόμαστε καλή σχολική χρονιά με υγεία, κοινωνική και οικογενειακή γαλήνη!

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 10 Σεπτέμβριος 2020 19:09