Ενεργειακό αποτύπωμα του Σχολείου μας PDF Εκτύπωση E-mail
Δευτέρα, 27 Μάιος 2013 17:24

co2logo el

Οι μαθητές της Δ΄τάξης πήραν μέρος στο ηλεκτρονικό παιχνίδι. με το οποίο μπορούμε  να μάθουμε ποιο είναι το οικολογικό αποτύπωμα του σχολείου μας, δηλαδή την ποσότητα του Διοξειδίου του άνθρακα (CO2) που εκλύεται στην ατμόσφαιρα εξαιτίας των καθημερινών μας συνηθειών που σχετίζονται με την κατανάλωση ενέργειας.

Οι μαθητές μας, χωρίστηκαν σε ομάδες, έκαναν έρευνα στους χώρους του Σχολείου και συμπλήρωσαν κατάλληλα ερωτηματολόγια του παιχνιδιού με τα οποία τελικά βρήκαν το ενεργειακό αποτύπωμα του Σχολείου μας.

Το ηλεκτρονικό παιχνίδι είναι ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Σερρών (Ελλάδα), η οποία  σχεδίασε και δημιούργησε μια ιστοσελίδα που απευθύνεται σε σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Οι μαθητές των σχολείων μπορούν να μπαίνουν στην ιστοσελίδα, να δίνουν κάποιες αρχικές πληροφορίες για το σχολείο τους και να υπολογίζουν το οικολογικό/ενεργειακό τους αποτύπωμα, δηλαδή την ποσότητα του διοξειδίου του άνθρακα για την έκλυση της οποίας ευθύνεται το σχολείο τους με την κατανάλωσή του.

Οι δράσεις που προτείνει το πρόγραμμα αυτό στους μαθητές δεν ξεκινούν μπροστά στον υπολογιστή. Οι μαθητές, πριν υπολογίσουν μέσω της ιστοσελίδας το αποτύπωμα του σχολείου τους, γίνονται ερευνητές και δουλεύοντας σε ομάδες συγκεντρώνουν κάποια στοιχεία με τον εκπαιδευτικό τους ώστε να είναι σε θέση να δώσουν όλες τις απαραίτητες πληροφορίες που απαιτεί το πρόγραμμα (π.χ. αριθμό λαμπτήρων, είδος λαμπτήρων, ποσότητα πετρελαίου, επίπεδο κατανάλωσης κλιματιστικών, αριθμός υπολογιστών, τρόπος χρήσης των εκτυπωτών και των άλλων μηχανημάτων κλπ).

Το πρόγραμμα, λοιπόν, περιλαμβάνει δράσεις τόσο σε επίπεδο σχολικής τάξης όσο και σε επίπεδο σχολικής μονάδας.

Εδώ μπορείτε να δείτε το αποτέλεσμα των μετρήσεων, δηλαδή το ενεργειακό αποτύπωμα του Σχολείου μας.

Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 27 Μάιος 2013 17:31